Munka Törvénykönyve Cukorbetegek

Mon, 21 Feb 2022 02:02:20 +0000

Másodállásként azonban nem szerencsés éjszakai munkát vállalni, a munkaadók sem szeretik. A bérpótlék elmaradhat A munka törvénykönyve a kismamákhoz hasonlóan tiltja az éjszakai munkavégzést a gyermeket egyedül nevelő, illetve a 18 év alatti munkavállalók esetében is. A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) által vizsgált ügyek elsősorban nem ezen tilalmak megszegésével, hanem főként az éjszakai munkavégzés után járó díjazás elmaradásával kapcsolatosak. Ahogy Gedeon András, az NMH sajtóreferense elmondta: 2012-ben éjszakai bérpótlékkal kapcsolatos jogsértés miatt 538 intézkedés történt, mely 2520 munkavállalót érintett. 2013-ban pedig 289 esetben intézkedtek, ez 1236 munkavállalót érintett. Az éjszakai munka szabályai A munka törvénykönyve szerint a 22. 00 és 6. 00 óra közötti munka számít éjszakainak. Önnek ajánljuk! Nyitott pozíciók, amik érdekesek lehetnek az Ön számára! Műszakpótlék vagy éjszakai bérpótlék jár érte. Ha a napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a 18. 00 óra közötti időtartamra 30 százalék a bérpótlék.

Cukorbetegséggel a munkahelyen - HRDoktor

Előírja-e a munkaügyi törvénykönyv, hogy maximum mennyit dolgozhat 1 nap cukorbeteg? 2 műszakos munkarendbe dolgozom, eddig max 12 óra volt 1 nap, de beakarják vezetni a 14 órás napi munkát is. 6 napos 12 órás is sok nekem, ezért kérdezem van-e rá törvény hogy mennyit dolgozhatok maximum 1 nap. Elég nehéz fizikai, multiáruházban dolgozom. Köszönettel: Xina (48 éves vagyok) Szakértőnk válasza Kedves Érdeklődő! A Munka Törvénykönyve nem tartalmaz külön rendelkezéseket a cukorbetegekre vonatkozóan. Így Önre is az általános szabályok irányadóak, azaz: A munkaidő-beosztás szabályait (munkarend) a munkáltató állapítja meg. Általános munkarend esetén a munkaidőt heti öt napra, hétfőtől péntekig kell beosztani. De a munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt ettől eltérően, munkaidő-keretben is meghatározhatja. A munkaidőkeret tartama legfeljebb hat hónap vagy huszonhat hét az Ön által említett több műszakos munkarend esetén. Ettől kollektív szerződés esetén el lehet térni, ha az Ön munkahelyén van ilyen, abban másképp is szabályozható a munkaidőkeret tartama.

Dolgozhat-e cukorbeteg több műszakos munkarendben?

Bár a három műszakos munkarendet, illetőleg a nappali-éjszakai munkarend naponkénti változásával járó műszakbeosztást nem ajánlott a cukorbetegek számára, vannak kivételek - olvasható a szakcikkében. Dr. Baranyai Éva és Dr. Winkler Gábor leszögezik, a kizárólag életmódkezelést folytató, illetve az inzulinhatást erősítő tablettás vércukorcsökkentő kezelésben részesülők kivételével a több műszakos munkavégzés cukorbetegek számára általában nem tanácsos. Az inzulinelválasztást fokozó tablettás vércukorcsökkentő kezelés alatt állóknál alapvető szempont, hogy fizikai vagy szellemi munkáról van-e szó. - A gyógyszeradag esetleges módosítása csupán az előbbi esetében jön szóba - a vércukor-önellenőrzés során készített vércukorprofilok alapján a napi dózis időleges csökkentése lehet szükséges - írják a szakemberek. A konkrét teendőket a kezelőorvos határozza meg. Az orvosok felhívták a figyelmet szakcikkükben, hogy a fizikai munkavégzés vércukorcsökkentő hatású, ami a gyógyszeradag esetleges módosítása mellett a munkavégzés idejére eső szénhidrátbevitel növelését is szükségessé teszi.

Magyar Diabetes Társaság On-line

Akiknek a törvény tiltja az éjszakai munkát A idézi Árpás Krisztinát, a Kelly Services Hungary Kft. munkatársát, aki szerint összesen körülbelül 200 ezer olyan ember lehet Magyarországon, aki éjszaka dolgozik. A munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel is foglalkozó cég szakértője elmondta: bizonyos betegségek kizáró oknak minősülnek az éjszakai munkavégzésnél. Ilyen például a cukorbetegség, melyre nem elég az életmódkezelés, vagy a komolyabb szív- és érrendszeri betegségek, a kismamák esetében pedig a munka törvénykönyve is tiltja az éjszakai munkavégzést. Az alvás-ébrenlét zavara fokozott stresszt jelent; depresszió és idegi kimerültség gyakran fordul elő az éjszakai műszakban dolgozóknál, ezért minden éjszakai munka esetében alapos foglalkozás-egészségügyi vizsgálatra van szükség a munka megkezdése előtt. Árpás Krisztina inkább olyanoknak ajánlotta az éjszakai munkát, akiknek van már ilyen tapasztalatuk, szerették és bírták is. Azok számára is előnyös lehet, akiknek már nem jelentős az iskolai jelenlétet követelő tevékenységük - például már csak szakdolgozati konzultációra járnak -, így tanulmányaik mellett tudnak dolgozni.

Magyarul

  1. Hpv fertőzés nőknél
  2. Astoria kávézó
  3. Férfi boxer webshop en
  4. Teszt: BMW 335d – Autó-Motor
  5. A Kedvenc Kereskedésem Kft. - Céginfo.hu
  6. Magyar Diabetes Társaság On-line
  7. Munka törvénykönyve cukorbetegek
  8. Dolgozhat-e cukorbeteg több műszakos munkarendben?
  9. Korai virágok köszöntik a tavaszt a kertekben | 24.hu
  10. Péklány kézműves pékség
  11. Holnapi időjárás székesfehérvár

Cukorbetegsége az állások többségének betöltésénél nem akadályoz­hatja a munkavállalását. Ha a cukorbetegségét diétával és tablettával tartja karban és nincsenek szövődményei, akkor semmiféle korlátozás nem vonatkozik a munkavállalására. Az, hogy Ön alkalmas-e egy adott munkakör betöltésére, arról munkaegészségügyi vizsgálat dönt. Az alkal­masság azonban a vonatkozó rendeleteken kívül függ az anyagcsere-állapotától, attól, hogy milyen típusú a munkakör és attól, hogy a kezelést lehet-e úgy igazítani, hogy az megfeleljen a munkájának. Cukorbeteg munkavállalóként Cukorbetegségének megfelelő kezelése nagyon fontos, ha jól akar teljesíteni. Ez csak rendszeres vércukor-önellenőzés és pontos étrend mellett lehetséges, ezért az Ön számára azok a munkakörök az ideálisak, amelyeknél rendszeres a munkaidő és minden héten ugyanolyan szintű a fizikai aktivitás. 3 műszakos munkarend inzulinnal kezelt beteg számára nem ajánlott, a váltott (nappali-éjszakai) munkarend, jelentősen változó fizikai terhelés megnehezíti a kezelést.

Ezért nem ajánlottak a szemet megerőltető foglalkozások (pl. vésnök, órás, varrónő, műszaki rajzoló, precíziós műszerész stb. ), és a végtagok esetleges sérülésével járó munkakörök (pl. aszfaltozás, üveges, bányász, kőfejtő stb. ) sem. Meg kell gondolni azt is, hogy a hirtelen kialakuló vércukoresés miatti rosszullét lehetősége miatt nem ajánlott a magasban vagy balesetveszélyes gépekkel történő munkavégzés sem (pl. tetőfedő, darukezelő). A diabétesz megnöveli a vese- vagy májkárosodás veszélyét is, így jobb elkerülni az ezek rizikójával járó vegyipari munkaköröket is. Az egyenetlen, vagy kiemelkedően nagy fizikai megterheléssel járó munkakörök sem ajánlhatóak, mivel a fizikai munka csökkenti az inzulinigényt, így változó terhelésnél nehéz beállítani a napi adagot, annak módosítása is szükségessé válhat. A szükséges diéta betartása nagy fegyelmet igényel, ezért nem szerencsés ezt édesipari vagy élelmiszeripari, szakács vagy cukrász munkakör vállalásával gyengíteni. Van néhány munkakör, amely kifejezetten tiltva van: jogszabályok határozzák meg, hogy inzulinnal kezelt cukorbeteg nem tölthet be egyes vasúti, hajózási és a légi közlekedés biztonságával összefüggő munkaköröket.

Problémáiról kérje ki a foglalkozás-egészségügyi szakember és a gondozását végző egészségügyi személyzet tanácsát is. Álláspályázatok Ha állásra pályázik, általában Ön dönti el, mennyi információt fed fel. Ha az álláspályázati űrlap rákérdez az egészségügyi állapotára, legyen őszinte és pozitív, írhatja pl. hogy "jól karbantartott cukorbetegség". Bármenynyire hátránynak tűnik a pályázás során a betegség tényének felfedése, eltitkolása valószínűleg később több nehézséget vet fel. Általánosságban véve jó ötlet, ha a munkaadója és a kollégái tudnak a cukorbetegségéről arra az esetre, ha netán valami történne a munkahelyen. Az online betegtájékoztató információs oldalak a Lilly Hungária Kft. támogatásával kerültek kialakításra. A kiadványt lektorálta: Dr. Gyimesi András © 2012 Magyar Diabetes Társaság és Lilly Hungária Kft. Lilly Hungária Kft. 1075 Budapest, Madách u. 13-14. HUDBT00138